Alu zīmējumi
Grafikas dizaina vēstures sākums ir saistīts ar iespiešanas preses inovāciju 1440. gadā, bet vizuālās komunikācijas saknes stiepjas līdz alu cilvēka laikam. Šajā rakstā tiek apskatīti vēstures notikumi, kas pavēra ceļu grafiskajam dizainam gadsimtiem pirms pasaule bija tam gatava.
Grafikas dizaina pirmsākumi meklējami vairāk kā 30 000 gadus atpakaļ p.m.ē., akmens laikmetā, Šovē ala (Chauvet Cave), kas atrodas Francijas dienvidos. Tās bija kaulā un ragā grieztas cilvēku un dzīvnieku figūriņas un vienkārši zīmējumi uz alu sienām. Cilvēks vizualizēja to, ko redzēja sev apkārt un to kas bija visnozīmīgākais viņa dzīvē. Tie galvenokārt bija savvaļas dzīvnieki, kurus viņš ikdienā medīja: savvaļas zirgi, meža vērši, lāči. Pirmie attēli bija neveikli, jo akmens laikmeta mākslinieks neprata rīkoties ar krama nazi tā, lai darinātu vizuāli pievilcīgas figūriņas.
Šūmeru rakstīšanas valoda
Mūsdienās lasot jebkuru rakstu un interpretējot visas šīs mazās, abstraktās latīņu alfabēta zīmes vārdos un teikumos, ir ļoti viegli aizmirst jeb pat neiedomāties, ka alfabēti ir mākslīgi izgudroti. Šumeri (3300-3000 gadi p.m.ē.) izveidoja vienu no pirmajām rakstītajām valodām, visticamāk, kā līdzekli, lai reģistrētu tirgotāja krājumus. Šumeru rakstība, kuru vēlāk lietojušas visas Divupes tautas, bija ķīļu raksts. Tas atšķiras no Ēģiptes hieroglifiem ar lielāku abstrakcijas pakāpi, zīmes ir shematiskākas, kaut arī var nojaust to izcelsmi no piktogrammām – dažādu lietu un parādību vienkāršotiem zīmējumiem.
Šīs pirmās valodas bija loģiskas ikonas, nevis fonētiskās skaņas, kas liek domāt par cilvēka dabisko spēju izmantot vizuālo attēlojumu, lai komunicētu ar sarežģītām idejām, kas ir mūsdienu grafiskā dizaina stūrakmens. Un pēdējo gadu tūkstošu gadu laikā nav daudz mainījies: dizaineri joprojām paļaujas uz ikonām, piemēram, ēdienkartē un palielinošajās brillēs, lai tiktu pārstāvēti veseli vārdi un jēdzieni ierobežotā telpā.
Jo vairāk mēs pētām grafiskā dizaina vēsturi, jo vairāk tas sevi parāda kā spoguli plašākām pārmaiņām, kuras pasaule piedzīvojusi visā pasaulē. Var droši teikt, ka grafiikas dizaina vēsture ir bijusi ilga un sarežģīta. Grafiķi ir gājuši garu ceļu, kopš alu sienu zīmējumiem. Šodien mēs esam izkopuši mākslinieciskumu, apvienojot attēlu un tekstu, mēs vizualizējam ko tādu, kas var projicēt pieredzi un idejas plašām cilvēku kategorijām.
Attēls no “Wallpapersafari”.